BUY A PERMIT         MAKE A RESERVATION MENU

Conservation Officers

Conservation officers, also known as game wardens, are stationed across Nebraska to assist with conservation efforts and to enforce wildlife laws. Contact your local conservation officer with any questions related to laws or to report any violations. If you are interested in a career as a conservation officer, please visit our law enforcement careers page.

Wildlife Crimestoppers

Nebraska Wildlife Crimestoppers is a cooperative wildlife law enforcement program that offers rewards for information resulting in arrests for game law violations.
Learn more

Administration

Craig Stover
Administrator
402-471-5531

Duane Arp
Assistant Administrator
402-471-5531

Travis Shepler
Assistant Administrator
402-471-5531

Jeff Clauson
Assistant Administrator
402-471-5579

Northwest District

Dan Kling
Lieutenant
308-430-0572

WEST SUB-DISTRICT

Sean McKeehan – Sergeant
Kimball, Banner, Scotts Bluff
308-672-1824

Kelsey Glodowski
Box Butte, Sheridan, Grant
308-763-8226

Josh Widhelm
Morrill, Cheyenne
308-279-9133

Jacob Stoinski
Sioux, Dawes, Sheridan
308-615-9017

EAST SUB-DISTRICT

Sean Schultz – Sergeant
Keith, Arthur
308-760-0145

Jaden Porter
Keith, Garden
308-289-2274

Tyler Stueck
Keith, Arthur
308-289-6260

Keith Jadlowski
Keith, Deuel
308-289-9580

Jerod Hahn
Deuel, Garden
308-520-5539

Northeast district

Dale Davis
Lieutenant
402-760-0712

NORTH SUB-DISTRICT

Jeff Jones – Sergeant
Knox, Cedar
402-762-5022

John Bauer
Holt, Boyd
402-314-9257

Jonathon Andreasen
Madison, Pierce, Stanton
402-340-3981

Mitch Johnson
Knox, Antelope, Pierce
402-613-8612

SOUTH SUB-DISTRICT

Cory Krause – Sergeant
Cuming, Wayne, Stanton
402-380-6410

Kyler Prochaska
Platte, Colfax
402-830-8278

Trent Howard
Dodge, Colfax
402-318-1273

Nicholas Fix
Dixon, Dakota, Thurston
402-508-0261

Central

Mike Thome
Lieutenant
308-293-8746

NORTH SUB-DISTRICT

Doug Pollard – Sergeant
Loup, Garfield, Valley
308-730-7050

Matt Brandt
Sherman, Howard
308-202-0819

Daryl Teter
Howard, Greeley, Merrick
308-440-1863

Kyle Gaston
York, Polk, Hamilton
402-719-6226

SOUTH SUB-DISTRICT

Matt Taylor – Sergeant
Thayer, Nuckolls, Fillmore
402-200-9597

Pat George
Harlan, Phelps, Franklin
308-920-2762

Eric Javins
Adams, Clay, Webster
402-902-2017

Ethan Teter
Buffalo, Kearney
308-440-3847

Tim Williams
Hall, Hamilton, York
308-380-7331

Southwest district

Roger Thompson
Lieutenant
308-530-3097

NORTH SUB-DISTRICT

Kevin Bergstrom – Sergeant
Lincoln
308-520-1031

Ray Dierking
Custer, Thomas, Blaine
308-870-0322

Frank Miller
Cherry, Hooker
402-389-0444

Gregg Hesse
Southern Cherry, Hooker, Thomas
308-546-7464

Alex Hasenauer
Lincoln, Perkins
308-660-4671

Brandon O’Neal
Lincoln, McPherson, Logan
308-530-3157

Bryce Streger
Dawson, Gosper, Custer
308-537-0404

SOUTH SUB-DISTRICT

Brian Piernicky – Sergeant
Red Willow, Frontier, Hayes, Hitchcock
308-340-6627

Sophia Gobber
Chase, Dundy, Hitchcock, Hayes
308-222-0368

Matt Andrews
Gosper, Furnas, Frontier, Red Willow
308-746-2418

Taylor Dixon
Dawson, Gosper
308-217-2108

Southeast district

Stacey Lewton
Lieutenant
402-890-7140

WEST SUB-DISTRICT

Scott Eveland – Sergeant
Lancaster
402 853-3273

Dina Barta
Lancaster
402-890-6463

Dudley Sorensen
Lancaster
402-937-3422

Mark Sullivan
Lancaster, Seward, Butler
402-741-0636

Trevor Stahlecker
Lancaster, Saline
402-314-9641

Matt Seitz
Gage, Jefferson
402-806-0915

EAST SUB-DISTRICT

Heath Packett – Sergeant
Cass
402-210-0888

Russell Mort
Otoe, Johnson
402-209-1506

Brian Arp
Douglas, Sarpy
531-530-9011

Rich Berggren
Douglas
402-619-1355

Dan Evasco
Sarpy
402-616-5961

Mike Luben
Saunders, Butler
402-443-6392

Bryan Adams
Nemaha, Pawnee, Richardson
402-429-1924